W kolejnej części Biblioteki przypominamy fragmenty głośnej swego czasu książki Gide’a i Rista pt. Historia doktryn ekonomicznych.

O Karolu Gide’e (1847–1932) pisaliśmy już wcześniej (tj. w 4 części Biblioteki Myśli Spółdzielczej, „Pieniądze i Więź” 1 (30) wiosna 2006). Tu warto jedynie przypomnieć, iż Gide urodził się i dorastał w rodzinie protestanckiej, co niewątpliwie zaważyło na jego poglądach. Uderzające jest to, jak jego koncepcje spółdzielcze – widziane jako „trzecia droga”, biegnąca pomiędzy liberalizmem i marksizmem – poszukiwały równowagi pomiędzy religią (uwrażliwiając ją na sprawy społeczne, których często nie dostrzegała) a „socjalizmem” (który z kolei pozbawiał człowieka wymiaru duchowego). Protestantami byli też członkowie założonej m.in. przez Gide’a Szkoły w Nimes: pastor Tommy Fallot, August Fabre, Edward de Boyve.

Karol Rist (1874–1955) był również ekonomistą francuskim, profesorem na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Montpellier; w latach 20. był wiceszefem Banku Francji, międzynarodowym ekspertem finansowym, członkiem Akademii Nauk Moralnych i Politycznych; w latach 30., przy wsparciu Fundacji Rockeffelera, Rist założył Instytut Badań Gospodarczych i Społecznych (IRES).

Przed I wojną światową działało ponad 200 banków ludowych, 17 banków ludowych na Śląsku, 22 spółki parcelacyjne, 60 „Rolników" i 10 spółek różnych typów. Wszystkie one zrzeszały prawie 160 tys. członków, dysponując ponad 306 mln marek zgromadzonych depozytów, posiadając niespełna 30 mln marek kapitału udziałowego.

Poniżej przypominamy fragmenty [za:] Karol Gide Karol Rist , , Historia doktryn ekonomicznych. Od fizjokratów do czasów najnowszych, przeł. M. Kwiatkowski, t. 2, Biblioteka Wyższej Szkoły Handlowej, Warszawa [1920], rozdz. 4. , s. 209–241.