W kolejnej części Biblioteki Myśli Spółdzielczej nawiązujemy do poprzednich odcinków, (które poświęcone były genezie włoskich banków pobożnych jako samorządowych lub prywatnych instytucji finansowych) – przypominając okoliczności powstania i zasady działania polskiego banku pobożnego, jakim w istocie była założona w Ostrołęce w 1577 r. przez ks. Wawrzyńca Białobrzeskiego Fundacja Taniego Kredytu. W związku z tym przypominamy artykuł prof. Józefa Rafacza, Fundacja Ostrołęcka Taniego Kredytu z r. 1577.

Józef Rafacz (1890-1944, rozstrzelany przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego), z pochodzenia góral podhalański, był historykiem prawa polskiego, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od r. 1922 Rafacz był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, w czasie okupacji zaś profesorem i dziekanem tajnego Wydziału Prawa UW oraz tajnego Uniwersytetu Ziem Zachodnich. Napisał m.in.: - Ustrój wsi samorządnej małopolskiej w XVIII w., Lublin 1922 - Trybunał Skarbowy Koronny, Lwów 1924 - Egzekucja w Małopolsce od statutu wiślickiego do końca średniowiecza, Warszawa 1927 - Włościańskie prawo spadkowe w Polsce nowożytnej, Warszawa 1929 - Historia ustroju dawnej Polski, Warszawa 1935 - Z wpływów prawa litewskiego na prawo karne polskie, Lwów 1935 - Dawne prawo sądowe polskie w zarysie, Warszawa 1936 - Stanowisko wybrańców w dawnej Polsce, Warszawa 1939 - Sąd referendarski koronny, Poznań 1948.

Publikowany poniżej artykuł ukazał się we Lwowie w VI tomie "Roczników Dziejów Społecznych i Gospodarczych" pod redakcją prof. Franciszka Bujaka i prof. Jana Rutkowskiego, wydawanych staraniem Towarzystwa Naukowego we Lwowie. "Roczniki..." , ukazujące się do dziś, są najstarszym (założone w 1931 r.) i najważniejszym pismem poświęconym historii społecznej i gospodarczej. Po wojnie wydawane są przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk oraz (od 2004 r.) Instytut Historii PAN.