Anzelm Polikarp Batbie (1828–1887) był prawnikiem, ekonomistą i politykiem francuskim. Pochodził z katolickiej rodziny prawników. Studiował w Tuluzie i Paryżu, gdzie uzyskał doktorat z prawa. W krótkim czasie zrobił karierę uniwersytecką: najpierw został zastępcą profesora na wydziale prawa w Dijon, potem profesorem w Tuluzie, od 1857 r. zaczął wykładać na Uniwersytecie Paryskim, gdzie kilka lat później – jako pierwszy wykładowca w historii tej uczelni – objął katedrę prawa administracyjnego oraz katedrę ekonomii politycznej. Profesor Batbie był także członkiem Rady Adwokackiej w Paryżu, członkiem Stowarzyszenia Ekonomii Politycznej, pełnił także funkcje publiczne, będąc m.in. ministrem, członkiem senatu, przewodniczącym "Komitetu Trzydziestu" (1873–1875) odpowiedzialnego za przegląd systemu prawa francuskiego i dokonanie zmian w konstytucji. Swoje prace naukowe Batbie poświęcił teorii prawa, administracji publicznej oraz zagadnieniom ekonomii, w tym również potrzebie organizacji sprawnego, adresowanego do szerokich rzesz, systemu oszczędnościowo-pożyczkowego.

Najważniejsze prace Anzelma Batbie: * Turgot – ekonomista, filozof i administrator, Paryż 1861, * Teoria i praktyka prawa publicznego, Paryż 1861–1868 (7 tomów), * Kredyt ludowy, Paryż 1864, * Ubezpieczenia, Paryż 1866, * Nowy wykład ekonomii politycznej, Paryż 1866. Fragmenty, które drukujemy poniżej pochodzą z: Nowy wykład ekonomii politycznej wygłoszony na wydziale prawnym w Paryżu 1864–1865 przez A. Batbie, profesora ekonomii politycznej, Tł. W. Stażyński, t. I i II, Kraków 1870 (z tomu I – fragmenty wykładu XVII Kredyt ludowy, s. 335–344; z tomu II – wykład Kredyt i przezorność , s. 354–374).