Józef Kirszrot (1842–1906) – pochodzący ze znanej warszawskiej rodziny żydowskiej, był jednym z najbardziej aktywnych propagatorów spółdzielczości w zaborze rosyjskim. Studiował prawo i nauki społeczne w Lipsku (tu zapoznał się z kooperacją kredytową) i Wrocławiu, by ostatecznie ukończyć Wydział Prawa i Administracji w Szkole Głównej w Warszawie. Znany był jako adwokat, pozytywista, społecznik, organizator spółdzielczości wspierającej drobny przemysł, rzemiosło i handel za co, nota bene, wielokrotnie był chwalony w Kronikach Bolesława Prusa. Kirszrot był także jednym z organizatorów w 1870 r. Kasy Pożyczkowej Warszawskich Przemysłowców, dla której opracował statut.

Józef Kirszrot opublikował m.in.: - O stowarzyszeniach zaliczkowych, a w szczególności o kassie pożyczkowej przemysłowców warszawskich (1870), - Dziesięciolecie działalności kasy kredytowej przemysłowców warszawskich (1880), - Kredyt włościański (1886), - Towarzystwa kredytowe ziemskie w Królestwie Polskim (1887), - Kredyt rolny (1887). Oraz liczne artykuły prasowe (m.in. Kasy przezorności i pomocy przy fabrykach cukru [w:] "Kraj" 1889, nr 31, 33). Poniżej publikujemy fragmenty broszury: Józef Kirszrot, O stowarzyszeniach zaliczkowych, a w szczególności o kassie pożyczkowej przemysłowców warszawskich, Warszawa 1870 ( Rozdz. I O kredycie ludowym, s. 7–11; Rozdz. II Stanowisko prawne stowarzyszeń zaliczkowych, s. 12–16; Rozdz. V Kredyt i solidarność, s. 27–40; Rozdz. X Dzieje i statystyka niemieckich stowarzyszeń zaliczkowych, s. 66–71).