Edward Milewski był zarówno znakomitym teoretykiem, jak i praktykiem spółdzielczości. Urodził się w 1876 r., ukończył gimnazjum klasyczne w Wilnie, następnie zaś studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Moskwie w 1900 r. W tym też czasie został stałym współpracownikiem "Gazety Handlowej" a także taksatorem i inspektorem ogniowym w utworzonym Towarzystwie Wzajemnych Ubezpieczeń Budowli od Ognia w Królestwie Polskim.

W związku z koniecznością opuszczenia Warszawy, Milewski kontynuował studia z zakresu socjologii i sztuki w Paryżu, a następnie odbywał studia praktyczne, analizując organizację instytucji spółdzielczych w zachodniej Europie (m.in. w Anglii, Niemczech, Belgii, we Włoszech), będąc już współpracownikiem Związku Stowarzyszeń Zarobkowych i Gospodarczych we Lwowie (1906 –1910). Po powrocie do kraju Milewski objął stanowisko redaktora naczelnego czasopisma spółdzielczego "Odrodzenie", wkrótce potem także miesięcznika "Zjednoczenie", publikował również w innych czasopismach spółdzielczych, krajowych i zagranicznych. Był niezwykle czynnym popularyzatorem idei spółdzielczości, wykładowcą licznych kursów spółdzielczych organizowanych w Wiedniu, Krakowie i Lwowie. Zmarł nagle w Wiedniu w 1915 r., gdzie miał wygłosić wykłady z zakresu kooperacji.

Edward Milewski jest autorem m.in.: Sklepów społecznych, 1911 Kooperatyzmu a kwestii robotniczej, 1912 W sprawie samokształcenia spółdzielczego, 1913. Poniżej drukowane fragmenty pochodzą z pośmiertnie wydanej broszury: Edward Milewski, Kooperacja i jej znaczenie w Polsce, Centralne Biuro Wydawnictw Naczelnego Komitetu Narodowego, Kraków 1915. Zachowano pisownię oryginału.