Pieniądze i Więź 3 (40) jesień 2008

spis treści

IDEE

Esej Johna Stuarta Milla: O definicji ekonomii politycznej i właściwej dla niej metodzie badawczej - Tomasz Kątowski

Esej V, O definicji ekonomii politycznej i właściwej dla niej metodzie badawczej - John Stuart Mill

Biblioteka Myśli Spółdzielczej (13) Anzelm Batbie - Janusz Ossowski

Miłosierdzie, przezorność i kredyt - Anzelm Batbie

PROBLEMY ZARZĄDZANIA

Social lending – nowy produkt na polskim rynku finansowym - Błażej Prusak

KUP TERAZ W FORMACIE PDF (10 ZŁ)

Znaczenie zintegrowanego modelu zarządzania zasobami ludzkimi - Agata Borowska-Pietrzak

KUP TERAZ W FORMACIE PDF (10 ZŁ)

Możliwości wykorzystania technik planowania metod reagowania na ryzyko oraz nadzorowania i kontroli ryzyka w procesach realizacji projektów z branży IT - Jacek Winiarski

Inwestycje finansowe a inwestycje rzeczowe przedsiębiorstw - Leszek Kędzierski

Dostosowanie systemów ERP do standardów MSR/MSSF - Anna Lenart

KUP TERAZ W FORMACIE PDF (10 ZŁ)

Wykorzystanie instrumentów pochodnych w zarządzaniu ryzykiem walutowym (część II) - Gabriela Golawska-Witkowska, Anna Rzeczycka

KUP TERAZ W FORMACIE PDF (10 ZŁ)

Płynność w działalności przedsiębiorstwa, jej identyfikacja i kształtowanie - Gabriela Golawska-Witkowska, Anna Rzeczycka

KUP TERAZ W FORMACIE PDF (10 ZŁ)

Metody wartości zaktualizowanej netto i wewnętrznej stopy procentowej w badaniu opłacalności projektów inwestycji rzeczowych przedsiębiorstw - Leszek Kędzierski

KUP TERAZ W FORMACIE PDF (10 ZŁ)

Reakcja rynku kapitałowego na fuzje i przejęcia na przykładzie Vistuli i Wólczanki S.A. - Angelika Kędzierska-Szczepaniak

Poziom i struktura bazy monetarnej w Polsce - Andrzej Jędruchniewicz

KUP TERAZ W FORMACIE PDF (10 ZŁ)

Działalność gospodarcza w Polsce – zagadnienia definicyjne - Ewa Grzegorzewska-Mischka

KUP TERAZ W FORMACIE PDF (10 ZŁ)

Samorząd gospodarczy i spółdzielczy (organizacja i działalność) - Jerzy Jankowski

BADANIA - OPINIE - POGLĄDY

Wpływ kapitału intelektualnego oraz wiedzy na wyniki finansowe przedsiębiorstw budowlanych - Andrzej Buszko

KUP TERAZ W FORMACIE PDF (10 ZŁ)

Wartości, cele i obraz Ja u młodzieży przystosowanej i nieprzystosowanej społecznie. Cz. II – Samoocena, obraz Ja-idealnego oraz cele jako zmienne podmiotowe różnicujące młodzież przystosowaną i nieprzystosowaną społecznie - Joanna Ossowska

KUP TERAZ W FORMACIE PDF (10 ZŁ)

Zapomniany fragment teorii oligopolu – krzywa popytu w warunkach przywództwa cenowego i dyskryminacji cenowej - Piotr Dudziński, Tomasz Kątowski

REGION

Perspektywy dalszego funkcjonowania aukcji rybnej w Ustce - Piotr Giruć

DODATEK

Przegląd prasy Zimna wojna czy wojna o Gruzję? - Anna Maria Mydlarska

Twórcy i współpracownicy kwartalnika

WSFiA

ENGLISH SUMMARIES

Wymogi edytorskie tekstów nadsyłanych do kwartalnika

Mija X lat ...

To już 40 numer kwartalnika. Dokładnie 10 lat temu ukazał się pierwszy numer pisma, wydawanego przez Fundację na rzecz Polskich Związków Kredytowych, od 2001 r. we współpracy z Wyższą Szkołą Finansów i Administracji w Gdańsku. Kwartalnik "Pieniądze i Więź" od samego początku był pismem interdyscyplinarnym i, zgodnie z podtytułem, interesował się szeroko rozumianą problematyką ekonomiczną, prawną i społeczną. Czytelnik mógł znaleźć w piśmie prezentacje i interpretacje wybranych zjawisk gospodarczych, zwłaszcza tych związanych z funkcjonowaniem rynków finansowych, różnych aspektów zarządzania podmiotami gospodarczymi oraz zmian w otoczeniu prawnym. Kwartalnik podejmował refleksję teoretyczną poświęconą wzajemnym relacjom i napięciom zachodzącym pomiędzy sferą różnorodnych zjawisk gospodarczych („pieniędzy”), a obszarem więzi: interpersonalnych, społecznych, światopoglądowych, kulturowych.

W "Pieniądzach i Więzi" prezentowane były poglądy przedstawicieli różnych środowisk naukowych oraz praktyków życia gospodarczego. Obok ekonomistów wypowiadali się również filozofowie i teolodzy, prawnicy, psycholodzy i socjolodzy, a także historycy i etycy, również spoza Polski. Myślę, że w ciągu tych kilkunastu lat udało się wokół kwartalnika skupić wielu przedstawicieli nie tylko trójmiejskich uczelni wyższych. Od kilku lat pismo wpisane było na listę krajowych czasopism wyróżnionych Komisji Badań Naukowych, od zeszłego roku figuruje w wykazie czasopism Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Warto wspomnieć i o tym, że od roku 2001 w ramach serii Biblioteka kwartalnika naukowego Pieniądze i Więź – ukazało się ponadto 13 pozycji książkowych poświęconych przede wszystkim problematyce związanej ze spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi. Czytelnikom życzę dobrej lektury pisma, wszystkim zaś Autorom, Pracownikom i Sympatykom dalszych lat owocnej współpracy.

redaktor naczelny